Описание на фирмения профил
За нас
Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт (ФаГИОПМ) е създаден през 1990 с решение на Академичния съвет на ТУ-София на основата на спогодба между правителството на Федерална република Германия и Република България. Конкретните задължения на страните са регулирани в споразумение на Германската служба за академичен обмен DAAD и ТУ-София.
Целите, поставени пред ФаГИОПМ при разработване на българо-германския проект за въвеждане на инженерно обучение по специалностите Общо машиностроене и Компютърни системи и технологии (Informatik) и магистърските програми по Индустриален мениджмънт и Стопанско управление (МВА), са следните:
Експериментиране и въвеждане на германската образователна система (учебни планове, програми, изпитни процедури и др.) в България;
Обучение по добре функциониращия и международно признат германски модел на инженери и мениджъри за българската икономика;
Задълбочаване на традиционните научно-технически, икономически и културни връзки между България и Германия.
Във ФаГИОПМ се провежда обучение по германски модел (учебна документация) за специалности Общо машиностроене на Карлсруйския технологичен институт (KIT) и Компютърни системи и технологии (Informatik) на Ото фон Гюрике Университет – Магдебург, за специалност Стопанско управление (MBA) на ВУ за икономика и мениджмънт в Есен (FOM) и за специалност Индустриален мениджмънт – на Техническия университет в Брауншвайг.
Обучението се провежда на немски език от германски и български преподаватели. Всички български преподаватели са обучени и са провели няколкократни специализации в горепосочените университети в Германия.
Понастоящем в немския факутлтет се обучават около 600 студенти, от които 39 чужденци.
Държавната поръчка за учебната 2010/2011 за бакалавърските специалности Общо машиностроене и Компютърни системи и технологии (информатика) възлиза на 30 съответно 60 места и за магистърската специалност Индустриален мениджмънт – 40 места. Голяма част от завършилите ФаГИОПМ започват работа в българо-германски фирми или представителства на германски фирми в България, допринасяйки за интензифициране на българо-германските културни и икономически отношения.
По правило най-добрите студенти на ФаГИОПМ, а от специалност Общо машиностроене всички студенти, провеждат тримесечна практика в Германия, и могат да разработват там дипломните си работи.
Ключови думи: Факултет за германско инженерно обучение и промишлен мениджмънт, ФаГИОПМ, специалност компютърни системи и технологии, компютърни системи и технологии на немски език към ТУ, специалност Индустриален мениджмънт към ТУ, специалност Стопанско управление към ТУ, магистърска специалност Индустриален мениджмънт към ТУ, специалност Мехатроника и Информационна Техника към ТУ, специалност Компютърни системи и технологии бакалавър, германско инженерно обучение София, магистърските програми по Индустриален мениджмънт ТУ, докторантско училище към ТУ София, Специалност Стопанска информатика Бакалавър, Участник в Европейски проект Европейски политически университет