• Login
    Forgot Password?
  • Начало
  • За нас
  • Услуги
    • Фирмен профил
    • Реклама
    • Правила за реклама
    • Условия за ползване
  • Фирми
  • Контакти

Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей София

Начало Култура и изкуство ИНСТИТУТ ЗА ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА С ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ
  • Фирми
  • Контакти
42.6965954
23.32675280000001
http://www.firstpage.bg/wp-content/themes/metrodir/images/marker.png

Контакти

Име ИНСТИТУТ ЗА ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА С ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ
Пълен адрес България, гр. София, ул. Московска №6А
Пощенски код 1000
Телефон 02/9884191 02/9884209
Website iefem.bas.bg/
E-mail office@iefem.bas.bg
ИНСТИТУТ ЗА ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА С ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ
ИНСТИТУТ ЗА ЕТНОЛОГИЯ И ФОЛКЛОРИСТИКА С ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ
Култура и изкуство
Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей София, изложбени зали в София, етнографски музей в София, паметници на културата в София.

Описание на фирмения профил

За нас
Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей София при БАН наследява най-добрите традиции на Етнографския институт с музей и Института за фолклор, обединени на 1 юли 2010 г. ИЕФЕМ-БАН е националният център за етноложки, фолклористични и културноантроположки изследвания. Разполага с богати библиотеки и архиви (теренни аудио-, фото- и видеозаписи, етнографски дневници и описания и др.), а Националният етнографски музей съхранява десетки хиляди обекти, цялостно представящи българската традиционна култура.
Националният етнографски музей в историята
1892 г. – в София се създава Народният музей, един от основните отдели на който е Етнографският.
1906 г. – музеят се отделя като самостоятелен под названието Народен етнографски музей (НЕМ). Негов първи директор е Димитър Маринов. Заслугата за обособяването на етнографски музей е на тогавашния министър на образованието проф. Иван Шишманов. В продължение на 48 години високо ерудирани специалисти градят Народния етнографски музей по образец на западноевропейските музеи. И само за 20 години те успяват да съберат огромна веществена колекция, сочена за една от най-богатите и разнообразни колекции на Балканите. В музея работят такива изявени изследователи и общественици като Димитър Маринов, Антон Попстоилов, Евдокия Петева-Филова, Стефан Костов, Кръстю Миятев, Христо Вакарелски, Любомир Милетич и др. Музейният живот привлича и други известни представители на българската интелигенция, сред които писатели и поети като Иван Вазов, Дора Габе и Елин Пелин, композитора Добри Христов, художника Иван Мърквичка, изкуствоведа Асен Василиев.
44 г. – София преживява най-тежките въздушни нападения. Бомбардировките на 10 януари и 30 март са най-масирани и разрушителни, те завинаги променят облика на столицата. В праха на руините е и Народният етнографски музей. В спомените си за тази трагедия Христо Вакарелски пише: „В началото на октомври се явих в София в „музея“… Но, никакъв музей нямаше… Изгорял беше до дъно!… И така, започна проверката на музейното имущество, което още по мое време, в началото на м. май 1941 г. беше поместено в сутерена на Първа девическа гимназия на ул. „Цар Шишман“… Евакуираните материали в Първа девическа гимназия се оказаха плувнали във вода от разрушената водна инсталация и канализация.“ Като директор на
1879 г. – сградата става резиденция на княз Александър I Батенберг. По негова заповед през 1880-1882 г. е извършено първото преустройство на сградата – от архитектите Румпелмайер, Колар и Майерберг. В навечерието на 1883 г. там се провежда първият дворцов бал.
1893-1895 г. – Дворецът претърпява ново преустройство през по план на австрийския арх. Грюнангер – разширен е с Източното крило. Сградата съдържа елементи на ренесанс, виенски барок, напомня на френските дворци от ХVІІІ в.
40-те и 50-те г-ни на ХХ в. – в сградата са пребивавали МС на НРБ и Висшата партийна школа.
1978 г. – сградата е обявена за Паметник на културата от национално значение.
Ключови думи: Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей, изложбени зали в София, етнографски музей в София, паметници на културата в София, културни центрове в София, култура и изкуство град София, музейни експозиции София, етнографски изложби град София, културно наследство София, етнология и фолклористика с Етнографски музей София

Приоритетни фирми

Къща за гости Долината на Вълчицата Маджарово
Къща за гости Долината на Вълчицата Маджарово
Къща за гости Долината на Вълчицата Маджарово, къщи за гости Маджарово, почивка в Маджарово, места за настаняване в Маджарово, уикенд почивка в Маджарово
Прочетете повече
Комплекс Белите Скали село Гайтаниново
Комплекс Белите Скали село Гайтаниново
Прочетете повече

Намерете ни на картата

42.6965954
23.32675280000001
http://www.firstpage.bg/wp-content/themes/metrodir/images/marker.png

Изпратете ни съобщение

Адрес:

България, гр. София, ул. Московска №6А
Телефон: 02/9884191 02/9884209
E-mail: office@iefem.bas.bg
Website: http://iefem.bas.bg/

© Copyright FirstPage 2014

Web Design: 2Design